Çin ! Made İn China Ne Kadar İyi? ⋆ Enteresan-İlginç-Değişik-Yararlı-Bilgiler İnternet Enteresan-İlginç-Değişik-Yararlı-Bilgiler

Çin ! Made İn China Ne Kadar İyi?

Çin ! Made İn China Ne Kadar İyi?

Made İn China Ne Kadar İyi

Çinli online mağazalarda neredeyse sonsuz bir teknolojik gereç çeşitliliği var. Biz tasarruf miktarının gerçekte ne kadar olduğunu ve alışveriş yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kontrol ediyoruz.

Hong Kong’ tan, sınır olan nehir’ in üzerinden Çin’in güneyindeki Shenzen şehrine bir bakış atılabilir. 80’lere kadar burada tarladan başka bir şey yoktu. Günümüze gelirsek, artık burada 20 milyona yakın insan yaşıyor. Analistlere göre, dünyadaki elektronik aletlerin yüzde doksanı böylesi ekonomik bölgelerde üretiliyor. Dronelar, robotlar veya şarj aletleri, bunlar burada tasarlanıyor üretiliyor ve kargo yapılıyor. Bizim gibi batı ‘da olan tüketiciler için Çin’in ara yüzü yerel toptancılardan ibaretti, ki bunlar zaman içinde büyük Amazon veya eBay de satış yapmaya başladılar. Çin’ de sadece üretken çalışanlar yok, çok esnek  ticaret insanları da var ve bunlar aracıyı ortadan kaldırıp kendi online mağazalarında ürünlerini satmaya başladılar. Bu trend Çinli internet devi Ali Baba’nın kendi outleti ile başladı, 2010 yılında AliExpress kuruldu. Ardından sayısız platform da ortaya çıktı. Biz bu mağazalara yakından bakıyoruz ve Çin’den alışveriş yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyoruz.

Mağazalarda Bunlar Satılıyor

 

AliExpress ve Gearrbest gibi devasa perakendecilerin yanı sıra birçok elektronik eşya, araç aksesuarı, elbise, ev eşyası ve fazlasını satan mağazalar da var. Biz ücretsiz kargo sunan en büyük 10 mağazaya baktık.
Her mağaza Apple, Samsung, Xiaomi,  SanDisk veya DJI marka ürün satmıyor. Bizim kontrolümüz sırasında, sadece AliExpress, DealExtreme ve Gearbest markalı ürünler satılıyordu.
PriceAngels ve Tmart gibi tedarikçiler de, neredeyse sadece İsimsiz ürünler satılıyor.
Bir web sitenin yanında, birçok online mağaza da  iOS veya Android için pratik uygulamalar var. Bunun dışında,neredeyse her mağazada bir müşteri değerlendirme sistemi var, ürünler 1 ila 5 yıldız arasında değerlendiriliyor. Tıpkı Amazonda ki gibi bir yorum yazmak da mümkün. Birçok nötr ve olumsuz yorumun olması, bu platformlar da görüşlerin silinmediğine inanmayı kolaylaştırıyor.

Bunlar sonuçta satış platformu olduğundan, ilgili satıcılara ulaşıp sorunları çözme imkanları da mevcut. Sonuç olarak, Çinli mağazalar, yerel online mağazalardan çok da farklı değil. Ayrıca ödemeler kredi kartı veya PayPal ile gerçekleşiyor.

 

Ürün Seçeneği Sınırsız

 

Büyük mağazalardaki kapsam geniş ve hatta devasa. Şu an Çin’deki en büyük satıcılarda 3-d yazıcılar ve e-bisiklet gibi elektrikli ulaşım gereçleri son derece popüler. Özellikle ulaşım gereçleri söz konusu olunca, bunların yerel standartlara uygun olduğuna emin olmanız lazım. Her tür tasarımda kayıt cihazı, pil ve adaptör de satışta. VGA -Thunderbolt adaptörü arıyorsanız fiyatları son derece ucuz. Biz test amacı ile bir 32GB USB disk aldık bir yüzünde modern bir type-c giriş ve bir yüzünde de normal type-a soketi var. Type-a soketi açılınca bir mini USB portu ortaya çıkıyor böylesi garip ürünleri büyük bir üretici de ve hatta Shenzhen ‘ li üreticiler hariç hiçbir yerde bulamazsınız.
Araç aksesuarları, LED lambalar, ağ teknolojisi, gözetleme kameraları ve oyuncak çeşitliliği de son derece fazla.

 

İletim Süresi Kargo Maliyeti Ve Değişim

Standart kargo konteyner gemileri ile yapılıyor ve bunların Avrupa’ya ulaşması 25 ile 35 gün arasında değişiyor. Ürünün elinize ulaşması 30 ile 40 gün sürüyor, genelde bunlar plastik ambalajlara sarılmış oluyor. Bu süre bazen daha kısa olabiliyor, bazen size 60 güne  kadar bekleyenlere rastlayabiliyoruz. Genelde okyanus ötesi bu kargo işlemi ücretsiz oluyor.
Uçakla kargo tabi ki daha hızlı ama halen 20 gün kadar sürüyor ve haliyle ücreti de ona göre yüksek. Tabii ki buna  biraz posta masrafını da eklemelisiniz paket ne kadar büyükse fiyat da o kadar yüksek. Tabi ki aynısı Amazon ve eBay da ürünlerini satan Çinli üreticiler içinde geçerli.
Her durumda, bu bilgiler gümrükte malların durdurulmadığı hallerde geçerli. Böylesi bir durumda, müşteri bizzat ürününü gidip teslim almalı. Bunu engellemek için direkt AB ülkelerinde deposu olan veya orada sevkiyat yapan mağazalar seçilebilir. Bu depolar genelde İngiltere veya Hollanda’da yer alıyor. Burada bile teslimat 18 gün sürüyor her halükarda özel 24 saatte teslimata varana denk daha alınması gereken çok yol var. Siparişi verdikten sonra sabırlı olmak lazım, eğer ürünü iade etmek veya değişim isterseniz, ayrıca önemli ücretlerle yüzleşmeye hazır olun. Sonuçta, her zaman Çinli satıcıların 14 günlük iade imkanı sunmadığını  bilmeniz gerekir. Gerçekten de bazı mağazalar kusurlu ürünleri veya ürünü beğenmeme halinde ürünü iade alıyor, fakat bunlar hususi olarak belirtilmiş olmalı. Yoksa bu durum söz konusu değil. İade edilen ürünün Çine  gönderimi için ücreti alıcı ödemeli.
2 kiloya kadar bir ürünü göndermek DHL de 16 euro civarında, 10 kilo kadar ürünler içinse 60 Euro ödemelisiniz. Bu fiyatlar diğer şirketlerde de  yaklaşık olarak aynı.

 

Çinli Mağazalar Otomatikman Ucuz Değil

 

Artık Çinli mağazalar da her şey ucuzdur diyemiyoruz. Genelde markalı ürünlerin buradaki fiyatı daha iyi. Biz birçok mağazada bir fiyat mukayesesi yaptık. En ucuz sağlayıcı bu listede yer almadı. Yine de, AliExpress genelde en iyi Amazon fiyatından daha aşağıdaydı. Örneğin, DJI Spark drone 400 Euro’ya bulabilirken  Amazon’da bu ürün 550 euro idi. Testimizi yaparken Xiaomi robot elektrikli süpürge Aliexpress’te €100 uydu ve bu Gearbest ten €50 daha ucuzdu.
Bunu demişken, asıl ucuzluğun İsimsiz ürünlerde olduğunu belirtmeliyiz. Çinli mağazalarda uzman fiyat karşılaştırma siteleri tr.pandacheck.com gibi, en ucuz satıcıyı bulmak için kullanılabilir.

Artık 22 Euro Altına Vergi Muafiyetine Sahip Değiliz

Çin başta olmak üzere yurtdışındaki e-ticaret sitelerinden yapılan online alışverişlerde 22 euro’nun altındaki ürünlerdeki vergi muafiyeti 2019 yılı ortalarında kaldırılmıştı. Buna göre alacağınız ürünün fiyatını hesaplarken çok ucuz olsa da vergileri eklemeyi unutmamanız gerekir. Türkiye’ye posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun 100 de 18 veya 100 de 20 oranında gümrük vergisi uygulanıyor. Gümrük vergisi oranı, Avrupa Birliği ülkelerinden sipariş edilen ürünlere yüzde 18, Çin başta olmak üzere diğer ülkelerden sipariş edilen ürünlerde ise yüzde 20 civarında. Buna göre eskiden vergisiz olan 5 10 20 22 Euro’luk ürünlerin toplam masrafı için bu sayfadaki örnek tablo size yol gösterebilir. Bazı satıcılar, müşterinin vergi ödemekten kaçınabilmesi için gönderinin değerini gerçekte olduğundan daha düşük olarak belirleme eğilimindedir. Gümrüklerde çok titizlikle kontrol edilse de bununla birlikte, muazzam mal trafiğini dayanarak, her konsinye tamamen gümrük yetkilileri tarafından izlenemeyebilir. Yine de düşük faturalandırmanın her zaman az vergi anlamına gelme garantisi yoktur. Elektronik cihazlarda eksik veya yanlış CE etiketleri bile sorun çıkarabilir. Bir AB deposunda sipariş verenler bu süreçten kurtulmuş olacaklar.

 

Sahte Ürünler Ve Dolandırıcılar Azalıyor

Gümrükte alanen sahte olan ürünlere el konulur. Bazen ürünün sahte olduğunu anlamak son derece kolaydır. Bazen ise  bunları tespit etmek o kadar da kolay değildir. Örnek vermek gerekirse kullanılmış binlerce iPhone satışta, fakat bunların ikinci el mi yoksa iyi bir sahte ürün mü olduğunu anlamak zor. Bu nedenle kullanıcı yorumlarına bakmak iyi bir fikirdir. Artık dolandırıcılığa daha az rastlıyoruz. Genelde USB disk ve hafıza kartlarının belirtilenden daha az kapasitede olmasına rastlıyorduk. Bunlar da zaman içinde gittikçe azaldı en son hile üst seviye olduğu belirtilen ekran kartlarının orta seviye kartların çiplerini kullanması. Eğer bir ürünün fiyatı inanılmayacak derecede düşükse ondan uzak durmalısınız. Sonuç olarak Çinli mağazalarda aleni sahteciliğe daha az rastlanır hale geldi.

Etiketler