Diş Çürüğü Bilim Uzmanları Açıkladı! Bu İlaç Diş Çürüğünü Yok Ediyor ⋆

Diş Çürüğü Bilim Uzmanları Açıkladı! Bu İlaç Diş Çürüğünü Yok Ediyor

Diş Çürüğü Bilim Uzmanları Açıkladı! Bu İlaç Diş Çürüğünü Yok Ediyor

En sık karşılaşılan diş problemleri arasında yer alan diş çürükleri ağız sağlığına zarar vermenin yanı sıra büyük hastalıklara da neden olabiliyor. Diş çürüğü nedeniyle oluşan bakteriler, kalbe ve böbreğe yerleşip bazı enfeksiyonlara neden olabiliyor.

Uzun yıllar, nedeni bilinmeyen bir hastalık gözüyle bakılan diş çürüğünün günümüzde “çok sebebe bağlı bir hastalık” olduğu anlaşılmıştır. Diş çürüğünün başlıca 3 etkeni vardır. Bakteri plağı, karbonhidratlı gıdalar, bünyesel etkenler. Diş sağlığı dengeli olan bir kimsede bu etkenlerden birisi değişikliğe uğrarsa, çürük ortaya çıkar. Peki diş çürüğüyle başa çıkma yöntemleri nelerdir? Hangi ilaç diş çürüğüne iyi gelir? İşte diş çürüğü ile ilgili tüm bilinmeyenler…
Çürük diş kalp sağlığını olumsuz etkiliyor

Uzmanlar, çürük dişin kalp sağlığını olumsuz yönde etkilediğini söylüyor. Diş sağlığı genel anlamda herkes için önemli olmakla birlikte özellikle doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarda ve kalp kapak rahatsızlığı olan erişkinlerde çok daha büyük önem kazanmaktadır.
ENFEKSİYONA SEBEP OLUYOR

Çürük dişlere yapılacak olan müdahale sırasında oluşacak bakteriyemi, endokardit adı verilen kalp ve damarların iç yüzeyini örten tabakanın enfeksiyonuna neden olabilir.
DİŞ FIRÇALAMA SIRASINDA…

Diş sağlığına dikkat edilmediği takdirde oluşan çürük dişlerin dolgu ya da çekimi sırasında hatta bazen sadece diş fırçalama sırasındaki oluşan kanamalarla kan dolaşımına karışan enfeksiyon etkenlerin kalpteki sorunlu bölgeye ulaşıp burada çoğalarak ciddi bir kalp enfeksiyonuna sebep olabiliyor.

 

Kaynak: mynet