Kajunun Faydaları (Her gün 4 adet kaju yerseniz ne olur?) ⋆ Enteresan-İlginç-Değişik-Yararlı-Bilgiler

Kajunun Faydaları (Her gün 4 adet kaju yerseniz ne olur?)

Kajunun Faydaları (Her gün 4 adet kaju yerseniz ne olur?)

Kaju fıstığı, o güzel damak şenlendiren tadı ile neredeyse herkes tarafından bilinir. Çoğmuz kajuyu basit bir aperatif olarak diyetimize dahil etmeyi sevmemize rağmen bu fıstığı her gün yediğimizde vücudumuzda olacaklardan pek haberimiz yoktur. Peki her gün 4 tane kaju yersek ne olur? İşte bilimsel makalelerden alıntılanmış kajunun sağlığımıza bilmediğimiz etkileri.
Cildimiz parlamaya başlayacaktır
Kaju fıstığı, cildiniz için yararlı olan mükemmel bir bakır ve antioksidan kaynağıdır. Antioksidanların yaşlanma belirtilerini azalttığı bilinmektedir ve bakır , diğer enzimlerle birlikte cildinizin esnekliğini arttırmaktan sorumlu olan kollajeni üretir.
Bağışıklığınızı arttırır
Hamur da büyük bir çinko kaynağıdır . Ve bu kimyasal element, bağışıklık sistemi hücrelerinin gelişimi , antioksidan enzimlerin üretimi ve genel olarak bağışıklık sisteminizin etkinliği için önemlidir .

Sadece bir avuç kaju günlük bakır ihtiyacının % 30’unu ve magnezyum için% 20’sini sağlayabilir. Bakır, kemiklerinizin ve bağ dokularınızın gelişimini desteklerken, magnezyum vücudunuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olur ve osteoporoz gelişme riskini azaltır.

Göz sağlığınız için önemlidir 

Kaju fıstığı, gözlerinizi sağlıklı tutmak için önemli olan antioksidanlar olan lutein ve zeaksantin bakımından zengindir. Günlük tüketilirse, bu antioksidanlar iyi görüş sağlar ve çevreden alabileceğiniz enfeksiyonları uzak tutar. Zeaksantin ayrıca retinanızı zararlı UV ışınlarından korur.

 

Kaynak: msn