Makarna suyu Makarna Suyunu 'Sakın' Lavaboya Dökmeyin ⋆ Enteresan-İlginç-Değişik-Yararlı-Bilgiler

Makarna suyu Makarna Suyunu ‘Sakın’ Lavaboya Dökmeyin

Makarna suyu Makarna Suyunu ‘Sakın’ Lavaboya Dökmeyin

Makarna suyu;

Makarna suyunu haşladıktan sonra, makarna haşladığınız suyu lavaboya mı döküyorsunuz? Bundan sonra “asla” makarna haşlama suyunu lavaboya dökmeyin. Nedenini öğrendikten sonra bu hatayı bir daha yapmayacaksınız!

Makarna suyunu neden lavaboya dökmemelisiniz? İtalyanların dünyaca ünlü makarnalarının büyük sırlarının makarna suyunda saklı olduğunu söylesek? Evet siz de artık bu hatayı yapmaktan vazgeçin. Eğer makarna suyunu dökmezseniz, dünyanın en keziz makarnası sizinki olacak! O bulanık görünümlü ve nişastalı suyu lavaboya dökerseniz çok büyük hata yaparsınız! Usta şefler gibi makarna pişirmek ve herkesten iltifatları toplamak istiyorsanız asla bu hatayı yapmayın. Nişastası olan makarna, haşlandığı zaman neredeyse bütün nişastası suya karışır.

Eğer makarna suyunu dökmezseniz, dünyanın en keziz makarnası sizinki olacak! O bulanık görünümlü ve nişastalı suyu lavaboya dökerseniz çok büyük hata yaparsınız! Usta şefler gibi makarna pişirmek ve herkesten iltifatları toplamak istiyorsanız asla bu hatayı yapmayın. Nişastası olan makarna, haşlandığı zaman neredeyse bütün nişastası suya karışır. Suyun bulanık görünmesinin sebebi de budur. Makarnadaki su, sostaki yağdan ayrıldığı zaman, tabağın kenarlarında kırmızı, sulu birikintiler oluşur.

Peki makarna nasıl süzülür?

Makarna haşladığınız zaman suyunu az kullanın. Yapışmasını istemiyorsanız sık sık makarnayı karıştırın. Şayet makarnayla aynı anda sosu da pişiriyorsanız, makarna tenceresinden 2-3 yemek kaşığı makarna suyunu direk olarak sosunuza ilave edebilirsiniz. Artan suyu lavaboya dökmeyin ve soğumaya bırakın. Buzluğa koyarak dondurabilirsiniz ve sonrasında makarna soslarında, salçada ya da çorbalarda kullanabilirsiniz.

Makarna suyunun faydaları

Makarna suyunun faydaları çoğunlukla çok yapılan makarna en sevdiğimiz öğün diyebiliriz. Haşlama yapılan daha kolay gelen ve suyunu hepimiz döküyoruz. Alışkanlık diyebiliriz doğru olan kendi duyunda pişirmek veya suyunu asla ziyan etmeyerek kullanmak içindeki vitaminler, mineraller sağlık deposu çöp oluyor.

Makarna suyunu nasıl değerlendire biliriz ?

Makarna suyunu makarnamızın sosunda kullanımı en çok uygulanan tarifler arasında sadece soslarda değil pilav yapımında su yerine makarna suyu ile yapabilirsiniz.

Özellikle makarna suyundan çorba çeşitleri oldukça fazla yapılmaktadır. Yoğurtlu çorba çeşitlerinde ekşili köfte yapımın da.

Çiçeklerinizi dahi sulaya bilirsiniz oldukça vitaminli olan makarna suyu bitkileriniz büyümesini sağlayacaktır dikkat etmeniz gereken soğuk olması ve tuz olmaması gerekmektedir.

Börek yaparken, yufkaları ıslata bilirsiniz hamur yoğururken kullanımı oldukça lezzet katacaktır.

Çiçeklerinizi sulayabilirsiniz

Evet yanlış duymadınız, makarna suyu balkon ve bahçedeki saksı çiçekleriniz için de çok faydalı. Mineral ve vitaminler açısından zengin olan makarna suyu bitki ve çiçeklerinizin hızla büyümesini sağlıyor. Burada tek dikkat etmeniz gereken suyun tuzlanmamış olması ve kesinlikle soğumuş olması.

İnatçı lekelere sahip bulaşıklarda kullanabilirsiniz

Bulaşıkları makarna suyunda yıkamayın tabii ama onu bir türlü çıkmayan inatçı lekelerden kurtulmak için kullanabilirsiniz. Zira nişasta o lekelerin kolayca çıkmasına yardımcı olacaktır. Tek yapmanız gereken bu lekelere sahip bulaşıkları kısa bir süre makarna suyu içinde bekletmek, sonrasında bulaşıkları her zamanki gibi yıkamaya devam etmek.

Pilav, çorba gibi yemeklerde kullanabilirsiniz

Çorbanın lezzetini ve besleyiciliğini artırmak için ayırdığınız makarna suyunu kullanabilir ya da pilav yaparken eklediğiniz normal suyun yerine bu makarna suyunu kullanarak onu daha leziz hale getirebilirsiniz. Sadece bu yemeklerde değil ayrıca böreklerde yufka arasına sos olarak ya da ekşili köftenin terbiyesinde ve pizza hamurunda kullanacağınız makarna suyu sizi şaşırtacak derecede işe yarayacak, emin olun.

Makarna Nasıl Pişirilir, Makarna Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Makarna çocukların ve yetişkinlerin en sevdiği yiyeceklerdendir. Son derece lezzetli, ekonomik ve besleyici olması, çabuk ve kolay hazırlanması, makarnanın dünyada çok tüketilen ve tercih edilen gıdalardan birisi olmasını sağlamıştır. Mükemmel makarna nasıl pişirilir diye sorulduğunda akla İtalyanlar gelir, çeşitli sosları, sihirli dokunuşları ile en basit makarnayı bile muhteşem bir ziyafete çevirirler. Makarna pişirmek aslında çok kolaydır, ama bazı basit kurallara uyulmazsa bir paket makarnayı berbat etmek daha da kolaydır. Tadına doyulmaz makarnalar hazırlamanın, İtalyanlar gibi makarna pişirmenin püf noktaları şunlardır.

1.Büyük ve derin bir tencere seçilmelidir

Makarnayı yapacağınız tencerenin uygun büyüklükte olması gerekir. 500 gramlık 1 paket makarnayı haşlamak için ortalama 5 litre iyi su kullanılmalıdır. Su yüksekliği tencerenin 3/4’ünü geçmemelidir. Fazla su doldurulursa kaynadığı zaman tencereden taşar, az suda ise makarna iyi pişmez ve tencerenin dibine yapışabilir.

2.Tuz, su kaynadıktan sonra eklenmelidir

Makarna bol tuzlu suda, İtalyanların ifadesine göre deniz suyu kadar tuzlu olan suda haşlanmalıdır. Tuzunu başlangıçta değil, su kaynadıktan sonra 5 litre suya 1 yemek kaşığı olacak şekilde eklemek gerekir.

3.Makarnanın haşlandığı suya yağ konulmamalıdır

Haşlama suyuna yağ konulursa makarnalar birbirine yapışmaz gibi bir rivayet vardır. Oysa yağ makarnanın etrafında koruyucu tabaka oluşturur ve makarnanın sos tutuşunu azaltır.

4.Makarnayı suya atmadan önce iyice fokurdaması beklenmelidir

Ne kadar aceleniz olursa olsun su iyice kaynamadan makarnaları tencereye atmamak gerekir.

5.Makarnaları suya atınca hemen karıştırmalıdır

Makarnaları suya atınca birbirine yapışmaması için ilk 30 saniye kaşıkla sık sık karıştırmak gerekir. Sonra da her 3 dakikada bir karıştırılmalıdır.

6.Makarna kapağı açık tencerede ve harlı ateşte pişirilmelidir

Makarna kesinlikle yüksek ateşte ocağın altı hiç kısılmadan ve tencerenin kapağı kapatılmadan haşlanmalıdır.

7.Sos için makarnanın haşlama suyundan biraz ayrılmalıdır

Lezzetli bir sos için makarnayı haşladığınız sudan, makarnayı süzmeden önce 1 bardak ayrılmalıdır. Nişasta içeren bu su makarna sosuna kıvam ve lezzet verir, kolayca nüfuz etmesini sağlar

8.Makarna paketinde belirtilen pişirme süresinden 2 dakika önce kontrol edilmelidir

Mükemmel bir makarna yapmak için üzerindeki pişirme süresine uymak gerekir. Ancak tencerenin büyüklüğü, suyun ısısı gibi sebeplerle bu süre değişiklik gösterebilir. Özellikle soslu makarnalarda sosla birlikte pişmeye devam edeceğinden fazla pişmemesi gerekir. “Al Dente” kıvamında yani dışı yumuşak içi dişe gelir kıvamda olması için kontrol edilmelidir. Çok pişirilen makarna sosu yeterince tutamaz.

9.Makarna süzgeçle süzülmeli, asla yıkanmamalıdır

Makarna pişer pişmez bekletmeden küçük delikli ve ayaklı bir süzgeçle süzülmelidir. İri delikli süzgeçler pişirme suyunun hemen boşalıp makarnaların birbirine yapışmasına neden olur. Oysa makarna biraz nemli kalırsa sosunu iyice özümser. Makarna kesinlikle yıkanmamalıdır. Makarnanın pişme derecesine göre yüzeyinde bir miktar nişasta kalır ve bu nişasta makarnanın az sonra karışacağı sosu yüzeyinde tutmasına da yardımcı olur. Eğer yıkarsak yüzeyinde hiçbir şey kalmaz ve sosla güzelce karışamaz, lezzetinden ve besin değerinden çok şey kaybeder. Ancak soğuk olarak salatalarda kullanılacağı zaman yıkanabilir.

10.Makarna süzüldükten sonra hemen sosla karıştırılmalı ve yenmelidir

Makarna süzgeçte bekletilmemelidir. Süzülür süzülmez hemen içinde sıcak sos olan tavaya alınmalı ve 1 dakika kadar sosla karıştırılarak birlikte pişirilmelidir. Bu arada sosa ayrılan makarna suyundan eklerseniz lezzet ve kıvam verecektir. Makarnayı yeterli miktarda sosla karıştırmak çok önemlidir. Sos makarnaya iyice bulaşmalı ancak makarnalar sos içinde yüzmemelidir. Rendelenmiş peynir ise sofrada servis yapılmalıdır. Not: Makarna miktarı çok fazla değilse süzgeç kullanmadan, tencerede kevgirle sos tavasına alabilirsiniz.

 

kaynak: ilginçbilgiler