Zerdeçal Anti Kanser Özelliğine Sahip Mi? ⋆ Enteresan-İlginç-Değişik-Yararlı-Bilgiler

Zerdeçal Anti Kanser Özelliğine Sahip Mi?

Zerdeçal Anti Kanser Özelliğine Sahip Mi?

Anti Kanser Özelliğine Sahip Mi?

Yakın tarihli bir literatür incelemesi, zerdeçal kanser tedavisinde faydalı olup olmadığını araştırmaktadır. Araştırmacılar bunun olabileceği sonucuna varmakla birlikte, kliniğe gelmeden önce aşılması gereken birçok zorluk olduğuna dikkat çekmektedir. Zerdeçal, zencefil ailesinin bir üyesidir. Hindistan ve Güneydoğu Asya’da yaşayan insanlar, binlerce yıldır yiyeceklerini tatmak için zerdeçal kökü kullandılar.

Tarihsel olarak, zerdeçal ile iyileştirici özellikler ilişkilendirildi. Şimdi bile, bazı araştırmacılar tüm hastalıklar için her derde deva olarak zerdeçalı önermektedir. Özellikle son zamanlarda zerdeçalın popülerliği arttı. Zerdeçalda ki tıbbi araştırmacıların çoğunu ilgilendiren kimyasal, daha yaygın olarak “curcumin” olarak adlandırılan “diferuloilmetan” adı verilen bir polifenoldür. Zerdeçal potansiyel güçleri üzerine yapılan araştırmaların çoğu bu kimyaya odaklanmıştır.

Yıllar geçtikçe araştırmacılar çeşitli başarı seviyeleri ile inflamasyon, metabolik sendrom, artrit, karaciğer hastalığı, obezite ve nörodejeneratif hastalıklar da dahil olmak üzere bir dizi semptom ve duruma karşı zerdeçalın etkili olduğunu ortaya çıkardılar. Bununla birlikte yapılan son incelemelerde zerdeçalın aynı zamanda çok iyi bir anti kanser olduğunu da belirlediler.

Bu incelemelerinde, bilim adamları meme kanseri, akciğer kanseri, kan kanserleri ve sindirim sistemi kanserlerini içeren araştırmalara özellikle dikkat ettiler ve elde edilen veriler ışığında zerdeçalın kanser üzerinde ki etkisinin yüksek olduğunu söyleyebileceklerinin altını çizdiler. Bununla birlikte araştırmanın tam olarak neticelenebilmesi içinde çeşitli çalışmaların yapılmaya devam ettiğine vurgu yaptılar.